Přednášky

Přednášky

Pro veřejnost

Přednášky pro veřejnost se konají nejčastěji na tato témata, dle domluvy je možné je kombinovat, nebo jinak upravovat pro konkrétní publikum. Délka přednášky je přibližně 1,5-2 hodiny.

1. Lidské vztahy aneb partnerství, manželství, děti, práce a v neposlední řadě já sám.

V dnešní uspěchané době, kde nejvíce uznávanými hodnotami jsou úspěch, zisk, bohatství či rychlost, dochází k závažnému celospolečenskému problému - narušení mezilidských vztahů. To má pak za následek častá nedorozumění, konflikty, deprese a další. Důsledky můžeme pozorovat v rodinách, na pracovišti, na politické scéně, …. v podstatě kdekoliv v celém civilizovaném světě.
Jak se nenechat vtáhnout do těchto dějů a chránit sebe i blízké? Je možné žít tak, abychom tyto pro nás tak důležité vztahy zdravě budovali, měli pochopení pro druhého a uměli naslouchat? Existují nějaké zákonitosti, podle kterých se řídí lidské vztahy? A jestliže existují, jaké tyto zákonitosti tedy jsou? Jak souvisí odpuštění s problémy ve vztazích? Jak je možné, že se nás některé chování druhých lidí silně dotkne, zatímco jiného nechává chladným? A jak je to vlastně s tím nejdůležitějším vztahem - vztahem k sobě samému? A jak nás ovlivňuje vztah k vyšší síle?
Přednáška vychází z autorových životních zkušeností a z jeho psychoterapeutické praxe.

2. Jak vést děti k opravdovým hodnotám

Co to vlastně jsou opravdové hodnoty a jak je u svých dětí nalézt a rozvíjet v dnešním světě, přehlceném materiálními potřebami? Zabýváte se otázkou jakým způsobem vychovávat v dnešní době své dítě, abyste podporovali a rozvíjeli jeho dobré vlastnosti? Pak je právě pro vás určena tato přednáška.
Budeme se zabývat podporou dítěte v jeho harmonickém vývoji i tím, jak předcházet konfliktům, hádkám a nedorozumění. Neopomeneme zmínit také přirozené vývojové stupně dítěte a jaký přístup ze strany rodičů v daném období používat, jak k dítěti přistupovat v období puberty apod.
Přednáška je určena nejen pro rodiče, ale i pro pedagogy a širokou veřejnost, neboť se v ní hovoří o tématech, která se týkají i nás dospělých.

3. Zdravá cesta k sebevědomí

Dle mé praxe, je mnoho lidí přesvědčeno, že sebevědomí je člověku při narození buď dáno nebo ne. Ale znáte někoho, kdo se již od dětství či mládí projevuje zdravě sebevědomě? Asi ne. Ale určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo se projevuje tak sebevědomě, že druzí si ho mohou jen stěží vážit, nebo naopak někoho, kdo ledacos umí, ale stydlivost mu nedovoluje to projevit. Co to vůbec znamená být si zdravě vědom sebe samého? Někde tušíme, že s tím souvisí také téma skromnosti, pokory a pochopení druhých.
Jaká je tedy v dnešní době cesta k získání zdravého sebevědomí? Co je vlastně ta zdravá míra, když nás od mala rodiče utvrzují v tom, že bychom neměli nikde moc přečnívat a být spíše poslušnými a ochotnými? Tato a další témata zazní v přednášce Zdravá cesta k sebevědomí.

4. Hledání smyslu lidského života

Snad každý člověk si alespoň jednou za život položil otázku, jaký smysl má jeho život. Každý z nás často odpovídá různě a vlastní smysl vnímá odlišně od ostatních lidí. Například duchovní vůdce Tibetu na tuto otázku odpověděl: "Smyslem života je být šťastný a potřebný".
Proč jsme se ale vlastně narodili? A proč zrovna do takových poměrů? Proč mám takové a ne jiné rodiče? Proč žiji v zemi kde je chudoba, bída, válka či naopak mír, bohatství a bezpečí? Existuje nějaká spravedlnost v tomto zrození? A jaký to má všechno vlastně smysl?
To jsou otázky kterými se v přednášce budeme zabývat, a na které, naštěstí pro nás, existují odpovědi! Když pochopíme smysl svého bytí, tak známe cíl své životní cesty! Člověk který nezná cíl, může jít kamkoliv, ale potom musí počítat s tím, že možná mnoho drahocenného času vyplýtvá pro nic… .

5. Jak se vyrovnat s těžkou životní situací

Každý z nás se už ve svém životě setkal se situací, kterou prožíval jako těžkou. Nutno dodat, že neexistuje přesná definice toho, co to těžká životní situace je. Vnímáme to každý individuálně, pro jednoho to může být rozchod či rozvod s partnerem, pro druhého smrt blízkého, pro dalšího pocit viny a pro jiného člověka je těžkou životní situací třeba to, že neví, kterou cestou se v životě vydat. Ač tedy neexistuje přesná definice toho, co je a co není těžkou životní situací, tak existuje cesta, která pomáhá takové situace zvládnout, prožít a dokonce z nich pro sebe ještě něco získat. Něco, co může být pomocí pro nás i pro druhé.
V přednášce zazní mnoho příběhů z praxe, ve kterých se ukazuje cesta, jak těžké situace zvládnout.
Přednášku také doporučujeme pro zařízení státního i neziskového sektoru (jako jsou Domy pro seniory, Terapeutické komunity, Azylová centra, Krizová centra a další), která pracují s lidmi, kteří se ocitli v těžké životní situaci, jsou nemocní apod. O tématu této přednášky jsem poskytl rozhovor pro Český rozhlas 4, radio Wave v pořadu Diagnóza F, ke stažení zde:
https://wave.rozhlas.cz/logoterapie-jak-hledat-smysl-zivota-5203539

6. Umění pomáhat

I když to v dnešní době zní možná překvapivě, jednou ze základních lidských potřeb je potřeba pomoci druhému člověku. Ať už se jedná o některého z členů rodiny, přátel, či jiných lidí. Pro některé z nás se dokonce pomoc druhým stala i naším zaměstnáním, ať jsou to lékaři, pracovníci sociálních služeb, charitativní organizace, ošetřovatelé nebo jiné další profese. Jaké jsou principy účinné pomoci? Je správné a žádoucí, že udělám pro druhého vše, co se mu líbí, co mu vyhovuje? Mám se natolik odevzdat do pomoci a služeb druhým, že zapomenu na sebe? Dobře cítíme, či máme vyzkoušené, že tudy cesta nevede. Tak jak tedy správně pomáhat, abychom druhým svojí pomocí skutečně prospívali a nevyčerpávalo nás to, ale třeba dokonce dodávalo sílu?
Odpovědi na tyto a podobné otázky budou tématem přednášky Umění pomáhat.

7. Vánoční zastavení

Tato přednáška je určena pro všechny, kteří se chtějí zastavit v předvánočním čase a ponořit se do podstaty Vánoc. Podstaty, která nespočívá ve zrychlení životního rytmu, ale naopak ve chvílích zastavení a prohloubení. V předvánočním čase se často snažíme vše uklidit, napéct cukroví, ozdobit stromeček a přichystat pro své blízké vánoční dárky. Přesto, i když se nám to vše podaří… tak někde uvnitř máme touhu, to celé prožít mnohem hlouběji a opravdověji.
Neměli bychom tedy spíše uklidit ve své duši? "Napéct" něco ze svých dobrých vlastností a obdarovat druhé svou radostí a vděčností? O tom všem bude toto Vánoční zastavení.


Přednášky pro organizace

Všechna témata je možno pojmout formou 2 hodinové přednášky, nebo formou semináře v rozsahu 4-8 hodin.

Pro školy a pedagogy

  • Šikana - praktické kroky k rozpoznání a řešení
  • Psychohygiena učitele
  • Řešení problémových situací ve škole
  • Vedení a řízení třídy
  • Pedagog a vztahy


Pro sociální služby a pomáhající profese a další

  • Jak se vyrovnat s těžkou životní situací
  • Etická dilemata v pomáhajících profesích
  • Psychohygiena pomáhajících profesí
  • Práce s agresivním a manipulativním klientem
  • Základy vedení rozhovoru s dítětem
  • Krizová intervence
  • Sexualita dětí


Vytvořte si webové stránky zdarma!